Надія Нікітенко: Походження Володимира Великого не має нічого спільного із нинішньою Росією

Надія Нікітенко: Походження Володимира Великого не має нічого спільного із нинішньою Росією Навколо походження князя Володимира Ігоровича досі тривають суперечки. Українські, російські та навіть білоруські історики не втомлюються переконувати: хреститель Київської Русі був саме їхнім земляком . Та за найновішою версією, яку озвучив архітектор Юрій Диба, князь народився на Волині, де, буцім, були родові землі його матері – ключниці княгині Ольги Малуші.
Тож «чиїм» насправді був правитель Київської Русі? Відповідь на це питання шукали журналісти телеканалу ZIK. Майбутній правитель і хреститель Київської Русі князь Володимир Великий був позашлюбною дитиною – сином князя Святослава Ігоровича та ключниці Малуші. «Вважають, що Малуша була дочкою древлянського князя Мала, який сватався до княгині Ольги. Одначе вона підкорила собі древлянську землю. Тож, можливо, Малушу взяли в полон і прийняли до княжої родини, де вона була домоправителькою», – розповідає доктор історичних наук Надія Нікітенко.
У Никонівському літописі згадано, що народився Володимир Святославович у селі Будутині, куди його розгнівана бабуся княгиня Ольга відіслала вагітну Малушу. Відтак про місце народження князя тисячоліттями точаться дискусії. Зокрема, у Росії, намагаючись привласнити руського правителя, кажуть, що начебто Будутин – це село Будник поблизу Пскова.
«Подібність назв ще з XVIII століття дала підставу росіянам і науковцям трактувати ці землі, як місце народження Володимира Святославовича», – зазначає доктор архітектури Юрій Диба. Та все ж українські фахівці заперечують його російське походження. «По матері він мав українське коріння, а по батькові – скандинавське. Тобто російського там взагалі не було нічого, тим паче сучасного, адже у ті часи ще взагалі не було Росії», – каже Надія Нікітенко. Слідом за росіянами розгадувати літопис взялися білоруси. Їхні дослідники припустили, що майбутній князь міг народитися у селі Будатин Гомельської області.
«Та насправді цього населеного пункту не існувало до початку ХХ століття», – каже Юрій Диба. В Україні ж також знайшлася місцина співзвучна літописній згадці. Йдеться про село Будятичі, що за 22 кілометри на південний захід від Володимира-Волинського, названого на честь князя. За найновішою версією Юрія Диби, саме Волинь, ймовірно, і є батьківщиною Володимира Великого. «Село Калусь, тепер Гряди, можна ототожнити із дідом Володимира по матері. У західних джерелах його називали Калушею Малим. Є звістка, що він був купецького стану, тобто «гость», як тоді називали закордонних купців. У всіх угодах Київською Русі із Візантією підписувались військові і, обов‘язково, купці. Це вагомий соціальний стан у ієрархії Руської держави», – наголошує пан Диба.
Тож цілком ймовірно, що хреститель Київської Русі народився саме в Україні. За місцевою легендою, ще у Х столітті у селі Будятичі були родинні маєтки Малуші. Тож княгиня Ольга могла відіслати її народжувати внука саме туди.
Добавить комментарий