Додон проти легалізації румунської мови в Молдові

Додон проти легалізації  румунської мови в Молдові Президент Молдови Ігор Додон вважає неприпустимими і незаконними спроби легалізувати румунську мову як офіційну мову Молдови.
Про таке йдеться у повідомленні на сайті глави держави: «Молдовська мова є історичною для молдован. Назву молдовської мови було встановлено протягом століть на території нашої країни, це фундаментальний елемент ідентичності та культурної матриці молдован. Я впевнений, що більшість молдован хочуть говорити молдовською мовою. У разі необхідності я обіцяю провести референдум і дізнатися про думку громадян. Політики своїми заявами про румунську мову мають на меті ліквідацію молдовської ідентичності».
У Молдові з 1989 року офіційною мовою вважається молдавська. Спори з приводу румунської мови почалися з 1991 року, коли вступила в силу Декларація про незалежність держави. Справа в тому, що останній документ проголосив офіційною мовою румунську. Незабаром було визнано, що Декларація має перевагу над Конституцією і тоді офіційною мовою бувла названа румунська.
У 2013 році в Молдові прийняли закон, згідно з яким рекламні тексти повинні бути виключно молдавською мовою (або з перекладом). В іншому випадку фізичні та юридичні особи були оштрафовані. У той же час мовознавці стверджують, що обидві мови схожі, відмінність полягає тільки у способі написання.
За даними 2004 року, 78,8% населення Молдови назвали рідною мовою мову своєї нації. Водночас цей показник є певною мірою заниженим, оскільки лише 18,8% молдаван визначили своєю рідною мовою румунську.
Наразі Молдова сперечається з Україною щодо закону про освіту. Неузгодженість стосується мовної частини. Під час дебатів у ПАРЄ молдовська заявила, що закон відмовляє в ідентичності понад 250 тис. молдован в Україні.
Добавить комментарий