Олег Ляшко: «Україна не повинна перетворюватись у сировинний придаток»

Олег Ляшко: «Україна не повинна перетворюватись у сировинний придаток» Олег Ляшко – один із найбільш незвичних політиків сучасної України. Його постійно супроводжують гучні скандали, запеклі політичні баталії, виступи на телеекранах. Журналісти старанно відслідковують кожен його крок. І сьогодні складно сказати про те, хто його боїться більше – Тимошенко чи діючий Президент? Проте, чого у нього не можна відібрати – досвіду в партійному будівництві та потужної менеджерської харизми. Його можна поважати чи ненавидіти, але рахуватися з ним вимушені всі.

Отже, Олег Ляшко навпроти мене за столом. Ніяких коштовних годинників, дорогих костюмів чи краваток по 500 баксів. Джинси, светр, нестриманість в очах.

- Пане Вікторе, давай, давай питання... Працюємо! У мене 15 хвилин і час їхати на область.

- Олег Валерійович, це - моє інтерв’ю. Я розумію, що ви, як політик, дуже крутий, але цю «партію» веду я. Є питання – сподіваюсь будуть відповіді.

- (сміється) Ох, і характер!? Нехай буде так.

- Отже, по-перше, я хочу вас привітати з особистою подією в вашому житті – ви одружилися після 20 років цивільного шлюбу. Вітаю.

- Дякую.

- Але я думаю, що це - швидше ритуал. Бо у політиків вашого рівня особистого життя немає. Ви живете роботою.

- (здивовано) Так і є. Ну, яке особисте життя може бути у великого політика, коли в країні розруха, війна, корупція і мою рідну Україну просто розтягують по шматках?

- Охоче вірю. Уряд країни активно готує населення до підвищення цін на газ. Одночасно, керівники «Нафтогазу» отримують космічні премії 45 мільйонів доларів за виграш у Стокгольмському суді.

Ви можете оцінити адекватність ситуації?

- Вони нам розповідають про необхідність підвищення тарифів. А самі виписують собі подібні премії. Вони розповідають про свою «законну» долю від виграшу 2 млрд доларів. Так давайте цю суму поділимо на всіх українців. Чому тільки пану Коболеву? Давайте ці два мільярди вкладемо в модернізацію галузі, знизимо тарифи і ціни на газ. А коли нам обґрунтовують підвищення ціни на газ, щоб був прибутковим «Нафтогаз», так вони і так прибуткові. Кожен місяць керівник отримує 3 млн гривень зарплати, зараз отримає 9 млн доларів премії. «Укргазвидобування» має 300% рентабельності. Ви тільки вдумайтесь у ці цифри! На наркотиках не мають такої рентабельності, як вони мають на газі. За чий рахунок вони так стрімко збагачуються? За рахунок кожного українця. Вони залазять людям в кишені, грабують їх, і українці вимушені виносити з хати останні копійки, щоб заплатити комуналку. Звідси космічні зарплати і премії. Ми добиваємося зниження цін на газ. Бо ж вони при обґрунтуванні ціни прив’язують вартість нашого газу до імпортного паритету. Коли нам розповідають, що маємо платити європейську ціну на газ, то, будьте ласкаві, – дайте людям європейську зарплату і пенсії. Бо коли МВФ каже, що зарплати і пенсії піднімати не можна, а ціни на газ треба піднімати, то як це зрозуміти? Підвищення цін на газ є навмисною політикою. Коли піднімається ціна на газ для промисловості, це призводить до здорожчання продукції і собівартості. Все це впливає на втрату ринків. Ціни збільшується, знижується конкурентоспроможність. І на український ринок заходять наші конкуренти.

В Америці ціна на газ на внутрішньому ринку 103 долари. Вони тримають свої ціни на газ, щоб промисловці були конкурентоспроможними. Ми маємо так само робити.

А завдання наших можновладців – зробити українців ще біднішими, щоб вони їздили в Польщу збирати полуницю, а не працювали у себе в країні. Ви розумієте, що подальше підвищення ціни на газ – це гарантоване банкротство підприємств, звільнення працівників, зубожіння родин. Нас вперто перетворюють на сировинний придаток і експортера дешевої робочої сили.

А нам потрібно інше. Радикальна партія України бореться за енергомодернізацію, видобуток власного газу. В Україні і на Житомирщині розвідано більше 2 млрд тонн торфу. Ось вам альтернатива газу. Торф дешевший, ніж газ. А це і робочі місця. Скільки було торф’яних підприємств донедавна в країні? Сьогодні залишилось всього 6 торфобрикетних заводів. А їх має бути 600. Всі, хто сидять на газовій трубі, мають мільярдні статки. Вони грабують, статки виводять в офшори, а пересічний українець за це має платити.

- Раніше за газ ніхто навіть не згадував. Бо ж коштував він копійки.

- Так, але часи змінилися. Тепер людина ставить за власні останні гроші двері і вікна в помешканні, колосальні гроші йдуть на ремонт теплотрас, ставляться лічильники на загальний стояк, і людина вимушена платити за те, що не споживає. А видобуток власного газу обов’язково знизить ціну на газ, більше ніж в два рази. Ринкові ціни мають бути справедливими. Адже собівартість видобутку українського газу 1500 гривень. Додайте сюди рентабельність, транспортні витрати і буде 3 500 гривень. Але ж не 11 000 гривень?!

А тому, коли уряд і влада беруть на себе зобов’язання підвищувати ціни на газ, це означає деіндустріалізацію. Збідніння українців, знищення власної економіки. Радикальна партія України вимагає негайного звільнення голови «Нафтогазу», скасування виділення премії в 45 мільйонів і повернення цих коштів до Державного бюджету. Бо ж 2 млрд нам ще не повернули, а премії вони вже отримали і відправили в офшори.

- Нам треба змінювати форму власності в країні? Бо ж надра, щодо останніх тенденцій, вже не належать народу України.

- Тут важлива не форма власності. Я знаю багато підприємців, які дуже відповідально і ефективно працюють. Наприклад, харківський «Турбоатом», який без жодної копійки державного замовлення минулого року заробив 3 млрд гривень доходу. А це – державне підприємство, тільки оцініть! А вони сьогодні це підприємство хочуть приватизувати. Не важливо, за великим рахунком, хто видобуває з надр нафту чи газ, важливо – куди йдуть прибутки, податки?!

В Еміратах кожна людина отримує свою частку від продажу нафти. Того ж Радикальна партія добивається в Україні. Кожен наш громадянин має абсолютне право на власну долю від видобутку надр. Адже це - загальнодержавна власність. Куди йдуть всі ці мільярдні статки? Адже сьогодні взагалі хочуть приватизувати «Нафтогаз» і газотранспортну систему. Але не забуваймо, що все це є питаннями національної безпеки. Бо ці галузі стримують Росію від масштабної збройної агресії. Якщо ми втратимо свій транзитний потенціал, то втратимо останній запобіжник, який стримує східного ворога.

- Вивіз за кордон лісу- кругляка. Завдяки вашій партійній силі в країні було введено мораторій на експорт кругляка.

- Сотні тисячі працівників меблевих комбінатів, підприємства деревообробки втратили роботу через злочинні схеми вивозу за кордон лісу-кругляка. Адже за рахунок української сировини ми створюємо за кордоном конкурентам робочі місця, а вони за величезними цінами потім везуть сюди свої меблі. Завдяки тому, що «радикали» змусили уряд прислухатися до наших вимог, був прийнятий закон про заборону вивозу кругляка. Цей мораторій діє в країні вже два роки. Працюють десятки нових деревообробних підприємств. І одне із них – «Мирт» – ми відвідали. Але через кордон все одно йде контрабанда, яку «кришують» СБУ, прокуратура, митники і судді. Коли нам розповідають, що необхідно йти за кредитом МВФ, а за це треба землю продавати, викачувати з неї газ, то просто достатньо перекрити контрабанду на митниці і ми перекриємо всі дефіцити. Це – 5 млрд доларів додаткових надходжень. Ви тільки вдумайтесь в розмах контрабанди в Україні!

Радикальна партія пропонує взагалі заборонити вивіз будь-якої сировини за кордон з України. Це стосується зерна, лісу, металобрухту тощо. Сировина повинна залишатися в країні. Це – додана вартість, робочі місця, модернізація і інновація виробництв. Якщо ми будемо торгувати своєю сировиною, то це означає лише таке - ми ніколи не будемо багатими. Це – консервація бідності і відсутність прогресу. Ви уявіть – більше 70% на наші кошти купуються імпортні товари. Все це грає на руку нашим конкурентам. Перевагу на тендерних процедурах повинні віддавати українським товарам.

Якщо ми хочемо повернути Донбас і Крим, ми повинні бути сильними. А ключ до сили – це економіка. А яка сила може бути у країни, в якій люди бомжують, побираються на субсидії чи копійчані пенсії? Ми повинні збільшувати фонд заробітної плати. Люди обмежені в соціальному пакеті і власній зарплаті, вони не в змозі кормити сім’ю. Ми повинні зупинити трудову міграцію шляхом збільшення зарплати.

- Але ми не можемо ці гроші просто друкувати!

- Згоден. Для того, щоб піднімати зарплату, треба міняти структуру експорту, структуру економіки, припинити торгувати сировиною, більше заробляти, приводити валюту в країну. Саме головне - створювати умови для розвитку власного виробництва. Треба робити те, що роблять для себе європейці чи американці. Розвивати власну країну. Нам не треба їх поради. Чим більше валюти прийде в Україну, тим стабільніші гривні і ціни.

- Чому, на ваш погляд, сюди дуже неохоче йде іноземний інвестор?

- Що треба для створення сприятливого інвестиційного клімату? В першу чергу ми повинні думати про національного інвестора. Коли ми чекаємо іноземців, то в цей час з країні втікають вітчизняні підприємці та інвестори через хабарників, корупцію, ускладнення землевідведення ділянок. Для того, щоб розвідати той же торф, ви уявляєте – скільки хабарів треба роздати?! Саме тому Радикальна партія бореться за залучення в першу чергу внутрішніх інвесторів. Український інвестор – це гроші, соціальні пакети, податки і доходи до бюджету, звідки будуть підвищуватися зарплати та пенсії. Немає вітчизняного інвестора – немає економіки.

- Саме тому нам не можна продавати землю.

- Вірно. Ми повинні відновити агропромисловий комплекс. Мова про відродження тваринництва, програми утримання корів. Тримає сільська родина корову – будь ласка, 5 тисяч гривень дотації. Побудував селянин ферму – мінімум 50% компенсації затрат. Те ж саме щодо компенсації сільськогосподарської техніки, машинобудування. Минулого року Україна продала 43 мільйони тонн зерна. Українські селяни стали заможніше? Ні. Так само буде і з землею. Цю землю українські фермери не куплять. Саме тому Радикальна партія добивається зміни до Конституції, де повинно бути записано – основою аграрного устрою країни повинно бути фермерське господарство. Той, хто орендує землю, – має одну корову. Орендуєш тисячу гектарів – постав корівники на тисячу корів. Необхідні державні програми підтримки створення сімейних ферм, закупки доїльних апаратів, охолоджуючих установок. А селянам нині забороняють продавати молоко і м’ясо. Саме тому можновладці після французького коньяку чи американського віскі вже не потребують молока рідної країни. Вони тягнуть сюди пальмову олію, травлять населення, а бариші вивозять в офшори. Саме тому я не хочу, щоб наші діти та внуки бачили українську корову лише у музеї поруч із динозавром чи в підручнику з природознавства. Життя українців – це найвища цінність. Я дуже хочу, щоб моя нація не вимирала.

- Останнє питання: для чого вам влада?

- (сміється) Дякую за несподіване і відверте запитання. Я борюся за владу, за президентство не для того, щоб створювати рахунки в офшорах, грабуючи країну. Не для того, щоб почивати на лаврах, а для того,
щоб навести нарешті лад в країні і жити достойно. Це моя головна мета.
Добавить комментарий